Svi materijali koje Steco Centar ugrađuje u montažne kuće, javno su kategorizovani kao „negorivi“ i „slabo gorivi“, a drvo kao osnovni element dodatno se oblaže vatrootpornim gips ili farmacel pločama.
Kada govorimo o klasičnim građevinskim materijalima i njihovom ponašanju prilikom požara, činjenica je da betonski elementi pucaju a metal gubi stabilnost zbog izvijanja i uvijanja …
To drvetu, u protivpožarnoj zaštiti, daje prednost u odnosu na ostale građevinske materijale. Drvo stvara zaštitni sloj koji spriječava dovod kiseonika čime je onemogućeno širenje plamena. Vatra koja zahvata površinski sloj drveta stvara ugljenik i taj sloj ima izuzetno nizak koeficijent provodljivosti temperature čime se stvara prirodna zaštita od daljeg širenja požara.
Vrlo je bitno istaći i da drvo prilikom eventualnog požara ne gubi svoja mehaničko-elastična svojstva. Zbog toga je kod gašenja požara u objektu čija je glavna noseća konstrukcija drvena, ulazak vatrogasaca praktično bezbedan, jer duže vreme neće doći do otkazivanja nosivosti te drvene konstrukcije, kao ni do njenog urušavanja.
U našoj gradnji sprovodimo svu potrebnu zaštitu drveta – antiinsekticidnu i antifungicidnu kao i protivpožarnu zaštitu F30 – F60 i F90 a propisanim presjecima stubova i greda za noseću konstrukciju.
Kada je reč o objektima posebne namjene i prostorijama koje su dodatno izložene riziku od vatre (kotlarnice i sl.) ugrađuju se posebni vatrostalni gips-paneli koji obezbeđuju zaštitu od 180 minuta.
Lamelirane drvene konstrukcije su praktično samogasive ukoliko ne postoji izvor plamena koji im pospešuje gorenje, a mogu biti i prenapregnute čeličnim šipkama radi povećane nosivosti zgrada.
Ako i kada dođe do požara u kući, nikad ne gore zidovi i plafoni, nego nameštaj, zavjese, tepih.
Požar je uvek posledica ljudskog nemara i nepažnje, a ne loših proračuna ili zakonskih normi.